Adidas’tan Geri Dönüşümlü Spor Ayakkabı

Adidas öyle bir spor ayakkabı üretti ki, kullandığı materyal, thermoplastic polyurethane (TPU) doğada tamamen dönüşerek yeni bir ürün yapılmasına olanak sağlıyor. Ve hiç ziyansız! 100% geri dönüşümü mümkün kılıyor…

Adidas Futurecraft.Loop Sneaker

‘Nasıl yani, daha önce hiç 100% geri dönüşümlü spor ayakkabı yapılmamış mıydı?’ derseniz; evet 100% hali yapılmamıştı. Bir spor ayakkabı 10’dan fazla malzemenin bir araya gelmesinden oluşuyor. Spor ayakkabının belli kısımlarının geri dönüştürülebilir malzemeden yapıldığı tabii ki oldu ama tümünün olduğu bir ilk. Bağcığından tabanına tüm malzemesini aynı geri dönüşebilir materyalden (TPU) üretmesi ile Adidas Futurecraft.Loop modeli ile bir ilke imza attı.

ÖNGÖRÜ

Thermoplastic polyurethane’dan üretilen bu spor ayakkabı geri dönüşüme bırakıldığında, sıfır ziyan ile başka bir ürüne dönüştürülebiliyor. Sırf bu cümledeki avantajlara dikkatinizi çekelim: 100% geri dönüşebilir, doğa dostu malzeme ile ‘sürdürülebilirlik’ misyonu + sıfır ziyan ile tüm kullanılan malzemenin geri kazanımı + yepyeni bir modeli ortaya çıkarabilecek malzemeyi temin etmesi + uzun dönemli, verimli bir üretim çemberi yaratması… Sürdürülebilirlik ve operasyonel maliyet elele; bir taşla iki dev kuş!


Eğitim ve Konuşma Başlıkları