Apple ve Google Covid-19’a Karşı

Filmlerdeki gibi iyi güçlerin kötü güçlere karşı birlikte hareket etme vakti! Apple ve Google elele vererek sağlık organizasyonlarına virüsün yayılımını takip etmekte faydası olacak bir uygulama üretti. IOS 13.7 ve IPADOS 13.7 update’ini yaptıysanız iPhone/iPad’inizin Ayarlar bölümünde görebilirsiniz: ‘Exposure Notifications’

Ayarlarınızdan uyarıyı aktif ettiğinizde, bluetooth üzerinden diğer aktif kullanıcılarla etkileşiminizi 14 gün takip edecek şekilde kaydediyor. Bu süreç içinde eğer o kişi Covid-19 pozitif olursa size sistem üzerinden uyarı geliyor. Lakin bu süreçte hiçbir şekilde kişisel bilginiz paylaşılmıyor. Kişiler sadece rastgele atanmış numaralar olarak gözüküyor sistemde. Covid-19’a yakalanan bireyi afişe etmek gibi bir durumdan özellikle kaçınılıyor. Keza afişe olmak bir çok insanı rahatsız edebilir ve uygulamayı kullanmamak için majör sebep olabilir. Halbuki bu sistem ne kadar çok sayıda kişi tarafından aktif kullanılsa sağlık organizasyonlarının filyasyon takibi için o kadar fayda sağlar. Bu sebeple hassas bir konu olan kişilerin bilgilerinin gizlenmesi konusuna özenle eğilinmiş.

Sistemin nasıl işlediğine dair detaylı bilgiye buradan ulaşabilir ve aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz:

ÖNGÖRÜ

Bize ODTÜ’de (İşletme) şirketlerin her daim rekabet içinde değil, yeri geldiğinde işbirliği içinde çalışmalarının stratejik önemi öğretilmişti. Bilgeliğin ise bunu ayırt etmekte yattığının altı çizilmişti. Covid-19’a karşı teknolojik çözümlerin peşinde koşarken bu iki dev firmanın da kendine yetecek deneyimi, bütçesi, ekibi var. Lakin iki firmanın da ayrı ayrı çözümlerle gelmesinin kime ne faydası var? Şirket bilançosuna mı? Sağlık organizasyonuna mı? Topluma mı? Oysa ortak amaçta kitlenilse (Apple ve Google’ın sahip olduğu penetrasyon ve teknoloji kullanılarak Covid-19’un yayılımını takipte aktif rol oynamak, sağlık organizasyonlarına direkt akan birinci elden bilgiye kanal olmak), kaynaklar birleştirilse, daha hızlı ve paylaşımlı maliyetle TEK çözüm sunulsa… Aklın yolu bir değil mi? Bu aksiyonla Apple ve Google – görünürde rakip olan iki şirketin – ne zaman tek şirket gibi omuz omuza hareket ederse kolektif bir fayda doğurduğuna stratejik bir örnek teşkil ettiler.


Eğitim ve Konuşma Başlıkları