Çağımızın Derdi, Pazarlamanın Fendi: Uykusuzluk

İş hayatındaki stres, rahatlamak ve eğlenmek için kalan kısıtlı zaman, yoğun hayat temposu, sırtımızdaki sorumluluklar sebebi ile araştırmalara göre nüfusun %60’ı uykusuzluk problemi çekiyor. Kimisi uykuya dalmakta zorlanarak, kimisi gecenin bir yarısında uyanıp, tekrar uyuyamayarak…

Gece ritüellerinde ne yaparsak uykuya rahat geçeriz ipuçları artık yetmiyor; dingin bir müzik ve yanan aromatik bir mum uykusuzluğa çare olmuyor. Uykusuzluk kitlelerin sıkıntısı olmayı sürdürdükçe, yeni çözümleri alanına davet ediyor ve uyku odaklı trendler son hızla hayatımıza giriyor.

Zen Blanket’ı duymuş muydunuz? Indiegogo’da İsveçli bir girişimcinin 800.000$ fon topladığı bir start-up projesi. Derin baskı tekniği ve ağırlık sistemi ile vücudun belli noktalarına baskı uygulayarak uyumayı kolaylaştırıyor, seratin ve melatonini arttırarak stresi azaltıyor.

İyi uykuyu imkan kılan faktörlerden biri yatakta ne giydiğimiz… Yoksa siz hala sıradan pijamalar mı giyiyorsunuz? Lunya markasını keşfetmemişsiniz demek! Lunya, doğal elyaflarla üretilen, konfor, elastikiyet ve uyku esnasında bile şıklıktan ödün vermeyen, kendi deyimleri ile bir ‘sleepwear company’ ürünü.

Peki, bu işin okulu kuruldu desek? The Sleep School‘a hoşgeldiniz! Bu okul bünyesinde Insomnia hastası olanlar, profesyoneller ve bebekler için ayrı ayrı çözümler sunuluyor.

Casper yatak markası, kaliteli uykunun en önemli faktörlerinden olan odadaki ışık ile ilgili harika bir ürün piyasaya sundu: Glow. Glow, gece uykuya geçirecek düzende azalan, sabah ise sizi doğal ışık ile uyandıran bir lamba. Applikasyonu üzerinden de çalıştırabiliyorsunuz, manuel olarak da… Çok pratik!

Glow

ÖNGÖRÜ

Hayatımızdaki stres azalmadıkça -ki buna kesin gözü ile bakabiliriz – uyku düzenini kurabilmek ve kaliteli uyku uyuyabilmek için destekleyici teknoloji ve ürünlerin gelişmesi kaçınılmaz. Huffington Post’un kurucusu Arianna Huffington’ın daima altını çizdiği; başarıya giden yolda uykunun önemi diğer şirketlerin de çalışan psikolojisine bakışını etkileyecektir. Keza uykusuz bir gecenin ardından ertesi gün performansımızın fark edilir derecede düştüğünü hepimiz birey olarak yaşamışızdır. Japonya’da çalışanların az uyku ile yaşamaya çalışması, önüne geçilemeyen bir sıkıntı olmaya devam ediyor. Araştırmalar uykusuzluğun Japonya’ya maliyetinin 138 Milyar $, Amerika’ya ise 411 Milyar $ olduğunu ortaya koyuyor.

Başarının çalışan performansından geçtiğini bilen şirketler, İnsan Kaynakları yönetmeliklerine uyku motivasyonunu da eklemeyi değerlendirecekler. Ki böyle olursa uyku için teşvik sistemleri kurulacaktır. Keza Hitachi öyle bir sistem üzerine çalışıyor ki şirket yöneticileri çalışanlarının uyku performanslarını ve fiziksel aktivitelerini takip edebilecekler. Japonya’da uyku ödüllendirilmeye çoktan başladı. Sizin şirketiniz buna nasıl bakar? sorusu ile sizi başbaşa bırakıyoruz.


Eğitim ve Konuşma Başlıkları


1 COMMENT
  • Zubizu Tüketici Araştırması – Trendmiles

    […] ve artan depresyon oranları, uykusuzluğun (uykusuzluk ve buna dair öngörümün olduğu yazıyı buradan okuyabilirsiniz) hakim olduğu yaşam düzenimize ‘Dur!’ deme arzusu insanları bu […]

Comments are closed.