Neden Çinliler WeChat’siz Yapamıyor?

900 Milyon Çinlinin (Çin nüfusunun %60’ına denk) kullandığı WeChat’in nasıl bir uygulama olduğunu yakından tanımak ister misiniz?

WeChat 2011 yılında Tencent tarafından kuruldu ve o günden bugüne Çinlilerin vazgeçilmezi oldu. Çünkü WeChat ile o kadar çok şey yapabiliyorsunuz ki! WeChat sadece Çin’de yasak olan Facebook’un yerine geçmedi, dahası var. Facebook, WhatsApp, FaceTime, BiTaksi, banka, nakit para, alışveriş, oyun ve bilimum uygulamanın tek bir yerde toplandığını düşünün. Ne kadar pratik değil mi?

WeChat’in özelliklerini biraz daha detaylandıralım çünkü arkadaşlarınızla Facebook’taki gibi yazı ve fotoğraf paylaşmak, sözlü ve yazılı mesajlaşmak ve görüntülü konuşmaktan çok öte bir yerde. Neler yapabilirsiniz? WeChat’in Paypal’ı diyelim WeChat Pay (TenPay olarak da geçiyor) ile EFT yapabilir, arkadaşınız ile gittiğiniz restoranda hesabı bölüşebilir, araç çağırabilir, sevdiklerinize hediye kartı gönderebilir, en sevdiğiniz markadan alışveriş yapabilir, her nerede iseniz, o çevrede hangi arkadaşlarınız var görebilir, otomattan bir içecek alırken para yerine kullanabilir, banka kredisine başvurabilir, QR kodu ile karşınızdaki kişiyi listenize ekleyebilir, kartvizitini otomatik yükleyebilirsiniz. İş yazışmalarında WeChat’in email kadar sık kullanıldığına değinelim.

Tencent’in devletle yakın ilişkisi olduğu bilinen bir gerçek. Bu da ülke güvenliği ve vatandaşlarının takibi konusunda titiz olan Çin hükümetinin WeChat’i kullanarak kişisel bilgilere erişip erişmediği üzerine kullanıcılar arasında güvensizlik yaratıyor. WeChat ile devletin işbirliği kurduğu proje ile WeChat aynı zamanda sanal kimlik kartı yerine de geçiyor. Belki de bir gün kimlik kartının ta kendisi olacak! Neden olmasın?

ÖNGÖRÜ

7,7 Milyarlık dünya nüfusunun 1,4 Milyarlık kısmının Çinli olduğu düşünülürse; dünyanın %20’sinde aktif olan bu uygulamanın, özellikle de yarattığı kolaylıklar çerçevesinde, dünyanın geri kalanına da yansıyacağını öngörebiliriz. Sonuçta kim tüm işlerini kolayca bir uygulama üzerinden halletmek istemez ki? Bugünün yoğun temposunda, sosyal ilişkilerinde, halledilmesi gereken günlük işlerde tüm fonksiyonları bir arada sunan böyle bir uygulamayı hepimiz severek kullanırız. Acaba ilk kim yapacak?


Eğitim ve Konuşma Başlıkları