‘Dahil Etmeyi’ Öğrenen Markalar

İstatistik ciddi: Kadınların %70’i medya ve reklamlardaki kadın imajlarının kendi görüntülerini, kendi yaşamlarını yansıttığını düşünmüyor. Dove bu önemli ve duyarlı konuya el atarak, örnek bir davranışla #ShowUs kampanyasını başlattı.

Dove, Girlgaze ve Getty Images işbirliğinde, 39 ülkede, 16 fotoğrafçı ile yapılan bir çalışmayla 5000 fotoğraflık, kullanıma hazır bir ‘imaj kütüphanesi’ (image library) ortaya çıkardı. Görsellerin hiç birinde standart güzellik beklentilerine uyması için fotoğraf üzerinde oynama yapılmadı.

Woman in a hijab smiling against a colourful wall

Bunu biliyor muydunuz? Shutterstock’ta ‘transgender’ kelimesinin aranması bir senede %64 artış gösterdi. ‘Gender Fluid’ terimi ise Getty Images aramalarında 3 katına çıktı. Bu da gösteriyor ki; markalar kampanyalarında, dergiler sayfalarında, pazarlamacılar sunumlarında vb. bir çok alanda, görsellerini kullanmak üzere transgender, gender fluid, transmasculine, transfeminine, non-binary, queer gibi terimleri arattırıyor.

Lakin istediğiniz kadar arayın, aradığınız görsele muhtemelen ulaşamayacaksınız. Çünkü yoklar veya yok denecek kadar azlar. Medyada kadın ve erkekten öte cinsiyete yer yok. Ama gerçeklik bununla sınırlı değil. Medyada kullanılan görsel kaynaklar bunu yansıtmıyor.

Buna dikkat çekmek ve bu ihtiyacı karşılamak için Vice bünyesindeki Broadly The Gender Spectrum adında, trans ve non-binary bireylerin fotoğraflarını çekerek, ortaya çıkan 180 görseli ücretsiz kullanıma açtı.

A transfeminine non-binary person and transmasculine gender-nonconforming person kissing. Photo by Zackary Drucker as part of Broadly’s Gender Spectrum Collection.

ÖNGÖRÜ

Unilever’in paylaştığı istatistiklere göre ‘unstereotyped / kalıba sokulmayan‘ reklamlar alışveriş niyetini %18 arttırıyor ve tüketici markayı kendisine %16 daha yakın buluyor. Buradaki fırsat kaçar mı?

Coca-Cola da bu fırsatı lehine kullananlardan…

Coca-Cola 2019 Super Bowl Cup’ta #TogetherIsBeautiful temalı bir reklam kampanyası yayınladı. Kampanyanın mottosu: ‘Nasıl gözükürsen, kim isen, neye inanıyorsan veya kimi seviyorsan fark etmez Coca-Cola’nın tadı hep aynıdır’ diyordu (‘A Coke tastes the same no matter who you are, what you look like, what you believe, or who you love. And more than ever, we believe that together is beautiful.’)

Markalar artık kırmızı elbiseli, dolgun dudaklı, gür saçlı, müthiş fizikli kadınlar, üçgen vücutlu, üstsüz, yakışıklı erkekler ve onların ilişkilerinden uzaklaşmayı ve herkesi çemberine dahil etmeyi öğrenmeli. Öğrenmeyenleri büyük talihsizlikler bekliyor olacak; tüketicilerden gelecek ağır bedeller an meselesi.


Eğitim ve Konuşma Başlıkları