Taksilerde Yüz Tanıma Sistemi Tehdit Midir, Fırsat Mıdır?

Face Recognition (Yüz Tanıma) teknolojisi gittikçe hayatımızın her alanına sızıyor. Alibaba’nın ET City Brain teknolojisi, devlet ağlarını birbirine bağlayıp şehrin kontrolünü geliştirmesine olanak sağlıyor. İşin etik ayağında ise devletin yüz tanıma fonksiyonu ile hayatımızın her anının içine girişi tartışma yaratıyor. Bu konunun harareti bir türlü dinmezken yeni bir tartışma konusu daha gündeme düştü. Devlet bir kenara, özel sektör de yüzlerimizi tanımak için bir adım öne çıkarsa?

Japonya’da bindiğiniz taksinin arka koltuğundaki tablet yüzünüzü scan edip; cinsiyet ve yaşınızı öğreniyor. Ve bu bilgilerden yola çıkarak sizin özelliklerinize göre reklam gösteriyor. Bahsi geçen sistemin adı, “Premium Taxi Vision” ve sağlayıcısı Japon, e-ticaret, eğlence ve oyun alanında mobil ve online hizmetler sunan DeNA Co Ltd şirketi. DeNA’nın gönderdiği bilgiler ise reklam ajansı Geniee, Inc’e ulaşıyor ve o da ilgili reklamı tanımlıyor.

Google çalışanı Rosa Golijan bu fotoğrafı Japonya’da bindiği takside çekip Twitter’da paylaştı. Fotoğrafta görünen metin; yüz tanıma fonksiyonunun amacının sadece cinsiyet bilginizin öğrenilerek buna uygun içerik sunulması olarak belirtiyor.

ÖNGÖRÜ

Makalenin başlığı olan: Taksilerde yüz tanıma sisteminin olması tehdit midir, fırsat mıdır? sorusu üzerinde duralım.

Her ne kadar size yüz tanıma sistemine dair bilgilendirme yapılıyor ve onayınız alıyor olsa da birey olarak ilk tepkim: ‘Ne münasebet!’ İstatistiklere göre bir insan her gün 5000 kadar reklama maruz kalıyor. Dikkatimiz çalınıyor. Her şey bitti bir de takside de mi reklamla karşılaşalım? Hem ne münasebet ki hem sizi, hem de yanınızda seyahat edeni; her ikinizi de bir arada görüntülesin. Özellikle Kuzey Avrupa ülkeleri bu konuda çok hassas. Öyle ki; radarların belgelemek için fotoğraf çektiğinde arabanın içindekilerin görüntüsünü almasına, özel hayatı ihlal etmesi gerekçesiyle izin verilmiyor. Japonya sokaklarını donatan reklam kirliliğinde bu gözden kaçacak kadar sıradan olabilir ama özellikle Avrupa’da ciddi tepki toplayacaktır.

İşin fırsat kısmı ise reklam ajanslarını sevindiriyor. Düşünsenize size müthiş bir filtre sunuyor: Kadın, 25 yaşında… Buyursun bu hedef kitleye uygun markaların reklamını yayınlasın. Nokta atışı! Üstelik gün içinde taksi kullanımının sıklığı göz önünde bulundurulduğunda ciddi bir yayın frekansı sağlayacaktır. Reklamın doğru kitleye ulaşmasının yanı sıra bir avantajı daha var. Gösterim sayısının net rakam olması ve hedef kitle ile örtüşmesi; reklamın etkisinin (ROI – Return On Investment) hatasız değerlendirmesine olanak verecektir.

Kaynak: Futurism


Eğitim ve Konuşma Başlıkları